Grupa Pod Budą powstała w 1977 roku.
Jej pierwszy skład utworzyli: Andrzej Sikorowski (voc, g, mand; lider), Anna Treter (voc), Chariklia Motsiou (voc), Jan Hnatowicz (g),
Andrzej Żurek (bg) i Krzysztof Gawlik (viol).

Grupa wywodzi siÄ™ z kabaretu o tej samej nazwie, który powstaĹ‚ przy Akademii Rolniczej w Krakowie (m. in. Bohdan SmoleĹ„) i funkcjonowaĹ‚ tam do poĹ‚owy lat 70. Przez kilka lat dziaĹ‚aĹ‚a pod agendÄ… krakowskiego oddziaĹ‚u Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie.

KoncertowaĹ‚a w kraju i za granicÄ…, m. in. niemal w caĹ‚ej Europie, a takĹĽe w Kanadzie i USA. ZagraĹ‚a na najwiÄ™kszych polskich festiwalach, m. in. kilkakrotnie na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (wyróĹĽnienie w 1979) i na festiwalu piosenki w Sopocie (1989). Na jej oryginalny i Ĺ‚atwo rozpoznawalny repertuar skĹ‚adajÄ… siÄ™ autorskie kompozycje Andrzeja Sikorowskiego (muzyka i teksty) i Jana Hnatowicza (muzyka).
Nagrała m. in. 4 analogowe single, 4 płyty analogowe, a także kasety i 12 płyt kompaktowych. Jej piosenki znalazły się na kilkudziesięciu składankach z innymi wykonawcami. Dokonała wielu nagrań dla archiwum Polskiego Radia w Krakowie.

Na jej autorską dyskografię składają się albumy:

"Grupa Muzyczna Pod BudÄ…" (1981, 2002),
"Postscriptum" (1983, 2002),
"List do świata" (1987, 2002) - powstał z nagrań radiowych,
"Lecz póki co ĹĽyjemy" (1990, 1993),
"Blues o starych sąsiadach" (1992) - płyta koncertowa,
"Jak kapitalizm, to kapitalizm" (1993),
"17 zim/ Nasze pastorałki" (1995),
"Kolędy" (1995),
"Tokszoł" (1995),
"Żal za..." (1998),
"Kraków, Piwna 7" (1999) - skĹ‚adanka ze "ZĹ‚otej Kolekcji" zawierajÄ…ca najwiÄ™ksze przeboje grupy i pĹ‚yta
"Razem" (2001).,
"Naftalinowy Ĺ›wiat" (2005 ). ZnalazĹ‚y siÄ™ na nich takie przeboje, jak: "Ballada o ciotce Matyldzie", "Bardzo smutna piosenka retro", "Nie przenoĹ›cie nam stolicy do Krakowa", "Piosenka o walizce", "TokszoĹ‚" czy "W moim znaku Waga" - najczęściej melodyjne poetyckie ballady o codziennych smutkach i radoĹ›ciach.

Grupa Pod BudÄ… nagraĹ‚a kilkanaĹ›cie recitali telewizyjnych i teledysków do swoich piosenek. Na jej temat powstaĹ‚o kilka programów TVP, m. in.: "Okruchy codziennoĹ›ci czyli Krótka historia grupy Pod BudÄ…" i "Kasta Pod BudÄ… i Andrzej Sikorowski" (w "Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej"). WspóĹ‚pracowali z niÄ…: Maja Sikorowska (voc), Andrzej Pawlukiewicz (p), gitarzyĹ›ci i basiĹ›ci - Wojciech Bobrowski, WacĹ‚aw Juszczyszyn, BogusĹ‚aw Mietniowski, PaweĹ‚ Ostafil i perkusiĹ›ci - Jan Budziaszek, Jerzy DÄ…browski, CzesĹ‚aw DworzaĹ„ski, Jacek Kochan, Andrzej Kubacki, Andrzej Popiel, Adam Pukalak i Grzegorz Schneider. Od 1992 roku - obok Andrzeja Sikorowskiego i Anny Treter - tworzÄ… jÄ…: Marek Tomczyk (g) i Andrzej Ĺ»urek (bg).

DYSKOGRAFIA (wybór)...